Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP335K016DTS
AVX Corporation TAP335K016DTS
Part Number
TAP335K016DTS
Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP335K016DTS
Part StatusActive
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)