Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP225M050HSB
AVX Corporation TAP225M050HSB
Part Number
TAP225M050HSB
Description
CAP TANT 2.2UF 50V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP225M050HSB
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)