Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP107M006HSB
AVX Corporation TAP107M006HSB
Part Number
TAP107M006HSB
Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% RADIAL
Product Parameter
Part NumberTAP107M006HSB
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)