Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP107K010HSB
AVX Corporation TAP107K010HSB
Part Number
TAP107K010HSB
Description
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL
AVX Corporation
    0.81480/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTAP107K010HSB
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)