Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAP106M025HSB
AVX Corporation TAP106M025HSB
Part Number
TAP106M025HSB
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberTAP106M025HSB
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)