Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TAJB156M016RBY
AVX Corporation TAJB156M016RBY
Part Number
TAJB156M016RBY
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1411
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberTAJB156M016RBY
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)