Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TACL155K006R
AVX Corporation TACL155K006R
Part Number
TACL155K006R
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 1.5UF 6.3V 10% 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberTACL155K006R
Part StatusActive
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)