Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors SQCB7M2R7BAJME
AVX Corporation SQCB7M2R7BAJME
Part Number
SQCB7M2R7BAJME
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 2.7PF 500V 1111
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberSQCB7M2R7BAJME
Part StatusActive
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
FeaturesHigh Q, Low Loss
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)