Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Resonators PBRC-3.98AR
AVX Corp/Kyocera Corp PBRC-3.98AR
Part Number
PBRC-3.98AR
Manufacturer
AVX Corp/Kyocera Corp
Description
CER RES 3.9800MHZ SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Resonators
AVX Corporation
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberPBRC-3.98AR
Part StatusActive
TypeCeramic
Frequency3.98MHz
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Features-
Capacitance-
Impedance30 Ohm
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height0.091" (2.30mm)