Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors MR062A471FS
AVX Corporation MR062A471FS
Part Number
MR062A471FS
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 470PF 200V 1% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
In Stock 250 pcs
    2.23585/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMR062A471FS
Part StatusActive
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesMilitary
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure RateS (0.001%)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)