Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F971C106KBA
AVX Corporation F971C106KBA
Part Number
F971C106KBA
Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411
Product Parameter
Part NumberF971C106KBA
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)