Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F950G686MAAAQ2
AVX Corporation F950G686MAAAQ2
Part Number
F950G686MAAAQ2
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberF950G686MAAAQ2
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)