Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F751C157KDC
AVX Corporation F751C157KDC
Part Number
F751C157KDC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    1.16086/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberF751C157KDC
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)