Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors F720J157MRC
AVX Corporation F720J157MRC
Part Number
F720J157MRC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2824
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part NumberF720J157MRC
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)