Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors CKR22CG220JS
AVX Corporation CKR22CG220JS
Part Number
CKR22CG220JS
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 22PF 200V NP0 2-DIP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
    2.60825/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCKR22CG220JS
Part StatusActive
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesMilitary
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure RateS (0.001%)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.25mm)