Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 18251C104MAT2A
AVX Corporation 18251C104MAT2A
Part Number
18251C104MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1825
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number18251C104MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
Related Products
Manufacturer: TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description: SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V