Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1812HA390MAT1A
AVX Corporation 1812HA390MAT1A
Part Number
1812HA390MAT1A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 39PF 3KV NP0 1812
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number1812HA390MAT1A
Part StatusActive
Capacitance39pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)