Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 12103C225KAZ2A
AVX Corporation 12103C225KAZ2A
Part Number
12103C225KAZ2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number12103C225KAZ2A
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesSoft Termination
Ratings-
ApplicationsBoardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
Related Products
Manufacturer: Weidmuller
Description: CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21
In Stock: 0
Manufacturer: Molex Connector Corporation
Description: DIN 9.4MM BLK PVC 0.6M NO CKT