Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 12101C105MAT2A
AVX Corporation 12101C105MAT2A
Part Number
12101C105MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number12101C105MAT2A
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)