Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1206ZD226MAT2A
AVX Corporation 1206ZD226MAT2A
Part Number
1206ZD226MAT2A
Description
CAP CER 22UF 10V X5R 1206
AVX Corporation
    0.67500/pcs
  • 10 pcs
    0.53150/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number1206ZD226MAT2A
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)