Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 1206YC105MAT2A
AVX Corporation 1206YC105MAT2A
Part Number
1206YC105MAT2A
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Product Parameter
Part Number1206YC105MAT2A
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)