Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 12067C222MAT2A
AVX Corporation 12067C222MAT2A
Part Number
12067C222MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number12067C222MAT2A
Part StatusActive
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)