Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 12063E104MAT2A
AVX Corporation 12063E104MAT2A
Part Number
12063E104MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 0.1UF 25V Z5U 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number12063E104MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientZ5U
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)