Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08056D475KAT2A
AVX Corporation 08056D475KAT2A
Part Number
08056D475KAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08056D475KAT2A
Part StatusActive
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)