Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08055U3R3BAT2A
AVX Corporation 08055U3R3BAT2A
Part Number
08055U3R3BAT2A
Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08055U3R3BAT2A
Part StatusActive
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUltra-Low ESR
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)