Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08055U3R0CAT2A
AVX Corporation 08055U3R0CAT2A
Part Number
08055U3R0CAT2A
Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0805
Product Parameter
Part Number08055U3R0CAT2A
Part StatusActive
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUltra-Low ESR
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)