Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08055K100JAWTR
AVX Corporation 08055K100JAWTR
Part Number
08055K100JAWTR
Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0805
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number08055K100JAWTR
Part StatusObsolete
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)