Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08055J470FBTTR
AVX Corporation 08055J470FBTTR
Part Number
08055J470FBTTR
Description
CAP THIN FILM 47PF 50V 0805
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08055J470FBTTR
Part StatusActive
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)