Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08055J2R0ABTTR
AVX Corporation 08055J2R0ABTTR
Part Number
08055J2R0ABTTR
Description
CAP THIN FILM 2PF 50V 0805
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08055J2R0ABTTR
Part StatusActive
Capacitance2pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)