Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08055J150GBTTR
AVX Corporation 08055J150GBTTR
Part Number
08055J150GBTTR
Description
CAP THIN FILM 15PF 50V 0805
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08055J150GBTTR
Part StatusActive
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)