Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08055C473KAJ2A
AVX Corporation 08055C473KAJ2A
Part Number
08055C473KAJ2A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number08055C473KAJ2A
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)