Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08055C224M4Z2A
AVX Corporation 08055C224M4Z2A
Part Number
08055C224M4Z2A
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08055C224M4Z2A
Part StatusActive
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesSoft Termination
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)