Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08055A200JAT2M
AVX Corporation 08055A200JAT2M
Part Number
08055A200JAT2M
Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0805
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number 08055A200JAT2M
Part Status Discontinued at Digi-Key
Capacitance 20pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)