Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08053K330FBTTR
AVX Corporation 08053K330FBTTR
Part Number
08053K330FBTTR
Description
CAP THIN FILM 33PF 25V 0805
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08053K330FBTTR
Part StatusActive
Capacitance33pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)