Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08053D334KAT2A
AVX Corporation 08053D334KAT2A
Part Number
08053D334KAT2A
Description
CAP CER 0.33UF 25V X5R 0805
Product Parameter
Part Number08053D334KAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)