Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08053C823KAJ2A
AVX Corporation 08053C823KAJ2A
Part Number
08053C823KAJ2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 0.082UF 25V X7R 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number 08053C823KAJ2A
Part Status Active
Capacitance 0.082µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)