Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08053C472KAT2A
AVX Corporation 08053C472KAT2A
Part Number
08053C472KAT2A
Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0805
Product Parameter
Part Number08053C472KAT2A
Part StatusActive
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)