Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08053C103KA72A
AVX Corporation 08053C103KA72A
Part Number
08053C103KA72A
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number08053C103KA72A
Part StatusObsolete
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)