Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08053A7R0CAT2A
AVX Corporation 08053A7R0CAT2A
Part Number
08053A7R0CAT2A
Description
CAP CER 7PF 25V NP0 0805
Product Parameter
Part Number08053A7R0CAT2A
Part StatusActive
Capacitance7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)