Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08052U3R3DAT2A
AVX Corporation 08052U3R3DAT2A
Part Number
08052U3R3DAT2A
Description
CAP CER 3.3PF 200V C0G/NP0 0805
Product Parameter
Part Number08052U3R3DAT2A
Part StatusActive
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUltra-Low ESR
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)