Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08052C681KAT4A
AVX Corporation 08052C681KAT4A
Part Number
08052C681KAT4A
Description
CAP CER 680PF 200V X7R 0805
Product Parameter
Part Number08052C681KAT4A
Part StatusActive
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)