Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08052C221K4T2A
AVX Corporation 08052C221K4T2A
Part Number
08052C221K4T2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 220PF 200V X7R 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08052C221K4T2A
Part StatusActive
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)