Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08051U2R7CAT2A
AVX Corporation 08051U2R7CAT2A
Part Number
08051U2R7CAT2A
Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08051U2R7CAT2A
Part StatusActive
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUltra-Low ESR
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)