Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 08051K2R0BAWTR
AVX Corporation 08051K2R0BAWTR
Part Number
08051K2R0BAWTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP THIN FILM 2PF 100V 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number08051K2R0BAWTR
Part StatusObsolete
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)