Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08051C561KAJ2A
AVX Corporation 08051C561KAJ2A
Part Number
08051C561KAJ2A
Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0805
AVX Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number08051C561KAJ2A
Part StatusActive
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)