Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 08051A2R7CAT2A
AVX Corporation 08051A2R7CAT2A
Part Number
08051A2R7CAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 2.7PF 100V C0G/NP0 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number08051A2R7CAT2A
Part StatusActive
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)