Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 0603ZD334MAT2A
AVX Corporation 0603ZD334MAT2A
Part Number
0603ZD334MAT2A
Description
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603
Product Parameter
Part Number0603ZD334MAT2A
Part StatusActive
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)