Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 06036C225MAT2A
AVX Corporation 06036C225MAT2A
Part Number
06036C225MAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603
Product Parameter
Part Number06036C225MAT2A
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)