Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 06031C472MAT2A
AVX Corporation 06031C472MAT2A
Part Number
06031C472MAT2A
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number06031C472MAT2A
Part StatusActive
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)