Home Product Index Capacitors Thin Film Capacitors 0402YJ1R2ABWTR
AVX Corporation 0402YJ1R2ABWTR
Part Number
0402YJ1R2ABWTR
Description
CAP THIN FILM 1.2PF 16V 0402
Family
Thin Film Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number0402YJ1R2ABWTR
Part StatusActive
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)